Cieszyński portal sportowy - hokej-na-rolkach

Hokej na rolkach

Hokej na rolkach – zespołowa gra sportowa, odmiana hokeja na lodzie. Zawodnicy jeżdżą na rolkach na suchej powierzchni, ograniczonej bandami. Nosi wiele nazw, oznaczających tę samą dyscyplinę. (hokej na rolkach, hokej in-line, hokej na wrotkach jednośladowych)

Istnieje kilka federacji światowych, organizujących rozgrywki hokeja na rolkach. Największą i zaakceptowaną przez MKOL organizacją jest FIRS (Fédération Internationale de Roller Sports) i według jej przepisów organizowane są rozgrywki w Polsce oraz zawody Mistrzostw Świata i The World Games

Hokej na rolkach pojawił się na letnich igrzyskach olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku.

Początki rolkarstwa w Polsce sięgają 90 lat XX wieku. Wtedy to w polskich sklepach zaczęły pojawiać się rolki z układem kółek w jednej linii. W 1993r. powstał Polski Związek Sportów Wrotkarskich, który jako jedną z sekcji powołał hokej na rolkach.

W latach 90. w całym kraju odbywały się liczne zawody, których celem była popularyzacja hokeja na rolkach. Jednak dopiero w 1998r. hokej na rolkach został wpisany do Rejestru Dyscyplin UKFiT pod pozycją numer 236. Od tego momentu można było organizować turnieje o Mistrzostwo Polski. W 2000 roku zorganizowano pierwszą ligę hokeja na rolkach mężczyzn. Zgłosiło się wówczas 10 klubów. Pierwsze mistrzostwo kraju wywalczył zespół Ambra Pruszków. Rozwój tej dyscypliny sportu sprawił, że w 2001 roku trzeba było zorganizować rozgrywki I i II ligi hokeja na rolkach. Jednak do roku 2011 liczba klubów grających w lidze spadła do zaledwie pięciu. Najbardziej utytułowaną drużyną są Marsjanie Opole, która w latach 2004-2015 aż ośmiokrotnie sięgała po tytuł mistrzowski a dwukrotnie zdobyli srebrne medale.

W rywalizacji kobiet zorganizowano tylko raz turniej o mistrzostwo polski. W 2009 roku wywalczył je MUKS Naprzód Janów.

Na początku Polski Związek Sportów Wrotkarskich przynależał do federacji światowej ISHF i według jej przepisów rozgrywano mecze hokeja na rolkach. Grano wówczas piłeczką i dozwolona była gra ciałem. Na boisku grało 5 zawodników plus bramkarz. W 2013 roku PZSW zmieniła federację na FIRS (Fédération Internationale de Roller Sports), która jest największą federacją sportów wrotkarskich i posiada rekomendacje MKOL. W związku z tym rozgrywki ligowe zaczęły być organizowane według ich zasad. Są one bardzo zbliżone do hokeja na lodzie. Gra odbywa się krążkiem nie ma jedynie spalonych i uwolnień. Taka zmiana pozwoliła na płynne przejście, zawodnikom na co dzień uprawiającym hokej na lodzie, z lodowiska na rolkowisko

W 2012 roku nastąpiła zmiana w strukturach PZSW i rozpoczął się rozkwit tej dyscypliny w Polsce. Powołano Komisję Hokeja na Rolkach przy PZSW, której zadaniem jest rozwój i popularyzacja tej dyscypliny w Polsce. Na jej czele stanął Bartosz Purzyński a w skład komisji weszli jeszcze Adam Rozenberg i Mariusz Nawrocki. Na ich efekty nie trzeba było długo czekać. Od sezonu 2013 w Polskiej Lidze Hokeja na Rolkach występuje 12 zespołów podzielonych na dywizje (zależnie od terytorium). Na koniec sezonu najlepsze drużyny spotykają się na turnieju finałowym. Od 2014 roku rozgrywane są również zawody o Puchar Polski i Mistrzostwa Polski Młodzików. Pierwszy Puchar Polski zdobyła drużyna Marsjanie Opole a pierwszym Mistrzem Polski Młodzików zostali zawodnicy UKS Bombek Malbork.

Przed zmianą federacji kadra Polski uczestniczyła jedynie w mistrzostwach Europy, które organizowała federacja ISHF. Występowało tam tylko kilka krajów: Polska, Niemcy, Szwajcaria, Holandia, Austria, Dania, Wielka Brytania. Podczas Mistrzostw Europy w Austrii w 2011 roku kadra była bardzo blisko gry o medale, ale ostatecznie zajęła 5. Miejsce.

Wraz ze zmianą światowej federacji na FIRS nasza kadra narodowa dostała możliwość rywalizacji w Mistrzostwach Świata. Pierwszy raz nasi zawodnicy wyjechali na tą imprezę w 2014 roku. Mistrzostwa odbywały się we Francji (w Tuluzie). Jako beniaminek zostaliśmy rozstawieni do grupy z Nową Zelandią, Łotwą i Indiami. System rozgrywek jest tak skonstruowany, że aby walczyć w ćwierćfinałach nasza kadra musiałby zająć pierwsze miejsce w grupie. Trener Bartłomiej Wróbel miał niełatwe zadanie, ponieważ miał bardzo mało czasu na przygotowanie kadry. Niewiele zabrakło. Zremisowaliśmy z Nową Zelandią 3:3 i z Łotwą 2:2 lecz nawet najwyższe w historii hokeja na rolkach zwycięstwo z Indiami 42:0 nie pomogło w awansie. Pozostała nam walka o miejsca 9-16. Na pierwszy ogień przyszło nam się zmierzyć z gospodarzami i Mistrzami Świata z 2013r. – Francją. To była prawdziwa lekcja hokeja na rolkach. Co prawda przegraliśmy 0:11, ale zawodnicy wynieśli z tego meczu bardzo dużo doświadczenia. Pozwoliło to wygrać kolejne dwa mecze: z Kolumbią 5:1 i z Australią 6:2. Ostatecznie kadra Polski w debiucie na MŚ zajęła 13 miejsce na 24 zespoły.

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hokej_na_rolkach

 

menu